O inicjatywie

O co tu chodzi?
        Góry Ojcostwa to dwudniowe wyprawy ojców z dziećmi (zaczynamy o godz. 8 lub 9 w sobotę i kończymy ok. 15 w niedzielę). Czas wyprawy jest bogactwem samym w sobie. Zaczerpnięcie inspiracji dla własnego ojcostwa (która może być niczym orzeźwiający łyk źródlanej wody),  podjęcie próby lepszego poznania swego dziecka przez przebywanie z nim, rozmowy, czas w gronie innych mężczyzn, świadomość celu, motywacja... to tylko część tego, co wydarza się w trasie. 
      Góry są dobrym miejscem do tego, aby to wszystko i o wiele więcej wydarzyło się z właściwą sobie powagą, siłą, mocą, natężeniem, a co za tym idzie, aby wpisało się jako ważny punkt na ścieżce ojcowskiej przygody kształtowania więzi z dzieckiem i przygotowania do odpowiedzialnego i mądrego życia w dorosłości.  Od siły więzi, jaką ojciec stworzy ze swym dzieckiem zależy bardzo wiele. Dlatego warto podejmować trud i "tracić czas". Ta "strata" szybciej niż nam się wydaje okaże się złotą inwestycją...

 Dlaczego góry?
       Góry pozwalają jak żadne chyba inne miejsce spojrzeć na świat, swoje życie, w tym również na doświadczenie ojcostwa z innej strony, z innej perspektywy, pod innym kątem. W górach można zobaczyć wiele spraw w innym świetle:
- tam lepiej poznajemy siebie (swoją wielkość, swoją znikomość, swoje możliwości i swoją niewystarczalność),
- w górach głębiej poznajemy innych (kiedy wyłączymy telefony, albo po prostu kiedy straone zasięg, wtedy mamy szansę dosięgnąć swoim wzrokiem tych, którzy są blisko),
 - góry uczą słuchania Boga (w biblijnych górach, tjk. Horeb, Synaj, Tabor, Góra Oliwna, Góra Błogosławieństw, czy Golgota miały miejsce najważniejsze wydarzenia, w których Bóg chciał coś powiedzieć człowiekowi... wydaje się, że dziś nadal chce mówić w tych miejscach, które są ponad innymi, w oddali, są czyste, czasem niedostępne, a żeby dojść na szczyt trzeba ponieść niejednokrotnie duże wyrzeczenie.)
 
Wyprawy tematyczne
         Każda wyprawa jest inna: ma inny cel, inną trasę oraz inny temat. We wszystkich główną wartością jest przebywanie ojca ze swym dzieckiem. Informacje o kolejnych wyprawach z krótkim opisem scenariusza wyprawy zawarte będą w zakładce WYPRAWY   Piękno rejonów górskich, bogactwo fauny i flory, a także ciekawe miejsca Kotliny Kłodzkiej dostarczają pomysłów na najbliższe miesiące wypraw. Potem przyjdzie czas na inne rejony Polski...

Organizacja wyprawy 
       Aby wziąć udział w wyprawie należy zapisać się za pomocą maila lub tel. - informacje zawarte w dziale KONTAKT. Po zapisaniu się oraz wpłaceniu zaliczki na podane w mailu zwrotnym konto przyszli uczestnicy wyprawy otrzymują szczegółowe informacje dotyczące wyprawy, a także pierwsze punkty scenariusza, które można, a nawet powinno się realizować co najmniej kilka tygodni (w najgorszym wypadku - dni) przed wyjściem w trasę. 
       Pierwszy krok jest zwykle najtrudniejszy - jest nim decyzja o wspólnym wyjściu, przerwaniu rytmu codzienności, aby podążyć w góry. To co jest przed drogą niesie z sobą oczekiwanie, poszukiwanie, decyzje. Czas przed wyprawą może pogłębić i wzbogacić przeżycia i doświadczenie wędrówki ojca z dzieckiem. 

Skala trudności 
          Wyprawy zaplanowane są w ten sposób, żeby mógł w nich uczestniczyć każdy, kto ma wygodne buty i pragnienie chodzenia po górach.
         Ważne jest tempo wyprawy - jest ono dostosowane do najsłabszego uczestnika wyprawyPrzerwy związane z posiłkami, wspólne rozmowy w gronie ojców, rozmowy ojców ze swymi synami sprawiają, że zaistniałe trudności, tjk. zmęczenie, deszcz, wiatr, czy po prostu upał nie są uciążliwe, a jedynie dodają smaku i pogłębiają poczucie wspólnoty.

Wspólne elementy wszystkich wypraw
      Czyj jest ten czas? To pytanie znajduje konkretną odpowiedź podczas wypraw. 
1. Cisza - praktykujemy większe "chwile"  (3-4 razy dziennie ok. 10-15 min marszu w ciszy) aby usłyszeć to, czego normalnie się nie słyszy.
2. Rozmowy na zaplanowane wcześniej tematy - kilkunastominutowe okresy burzy mózgów lub spokojnego dzielenia się doświadczeniem na wybrany wcześniej temat związany ze scenariuszem wyprawy.
3. Rozmowa ojca z dzieckiem - która najczęściej przyjmuje formę świadectwa, osobistej odpowiedzi na postawione wcześniej pytanie, lub jest próbą znalezienia przestrzeni porozumienia i bliskości w danym temacie.      
4. Na trasie dużo więcej niespodzianek i ciekawostek! Sprawdź!